Jaký je rozdíl mezi Raspberry PI OS (32bit) vs (64bit)?

Odpovědět
tomasek156
Příspěvky: 1
Registrován: sob 28. kvě 2022 7:46:55

Jaký je rozdíl mezi Raspberry PI OS (32bit) vs (64bit)?

Příspěvek od tomasek156 » sob 28. kvě 2022 7:53:34

Dobrý den, potřeboval bych se dozvědět, jaký je rozdíl mezi verzí Raspberry PI OS (32bit) vs (64bit). Mám školní projekt ve kterém používám RPI 3b+, a když jsem kdysi dávno instaloval OS, tak mi byl v Imageru doporučen OS 32bit. Na školní projekt používám RPI pouze jako zobrazovadlo pro webovou stránku.
Otázka od učitele tedy zní, proč jsem vybral 32bit OS místo 64bit.

Na internetu jsem našel pouze odpovědi typu - 32 bit OS podporuje jenom 4GB ram.. nic víc extra.

Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl mezi Raspberry PI OS (32bit) vs (64bit)?

Příspěvek od PetrSmetana » pon 30. kvě 2022 6:51:37

Ahoj, s RAM máš samozřejmě pravdu. Primárně jde o to, že procesor s každým cyklem zpracovává místo 32bitů 64 bitů a dokáže tudíž v rámci aplikací kompilovaných pro 64bit systém pracovat rychleji díky většímu objemu zpracovávaných dat a umožňuje pracovat s většími bloky což přináší v dnešní době zvětšování/zrychlování (větší fotky/zrychlování internetu ...) možnosti, které by 32 bitový systém nabídnout nemohl. Je to sice velké zobecnění, ale takhle by to zhruba mělo být. V praxi jsem se s tím párkrát potkal ... řešil jsem to někdy v roce 2010 při nasazování velkých diskových polí. Kdy 32bit nástroje pro práci s ext4 nedokázaly pracovat s více než 16TB oddíly (používali jsme onehda Centos 5). Pak jsem na to tuším narazil ještě u 32bit PHP, které mělo typ signed integer a do něj šlo uložit max číslo, které bylo něco přes dvě miliardy ... při překročení to házelo error ... opět vyřešeno přechodem na 64bit verzi. Ono těch příkladů by asi mohlo být více ... většina z nich by byla o limitech na stranách aplikací ... snad to takhle stačí ... :) Jinak opodstatnění mají i systémy a procesory, které běží na 8 - 16 i 32 bitové architektuře - hlavně kvůli spotřebě a způsobu použití ... třeba na obsluhu segmentového displeje není třeba 64bit procesor ... bohatě stačí 8bitový atmel. Šlo by o tom povídat dlouho. Kdyby byly nějaké dotazy, rád je zodpovím.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Odpovědět