Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Odpovědět
Severino
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. bře 2021 9:57:04

Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Severino » pon 01. bře 2021 10:12:47

Zdravím, při hraní her se mi seká zvuk a co jsem četl na zahraničních fórech, aby se problém odstranil, je prý nutné zero přetaktovat. Může někdo poradit jak? Zkoušel jsem tento postup a zero po naběhnutí zamrzne: https://youtu.be/3ndgLXz4e90?t=365
https://www.raspberrypi.org/forums/view ... p?t=249071

Ve zdroji a v chlazení problém není - vše naddimenzované.

Ptal jsem se na jiném fóru a tam nepochodil, tak snad se to podaří tady :)

Díky
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od PetrSmetana » pon 01. bře 2021 10:51:57

Můžu poprosit link na ono zahraniční fórum, kde píší, že přetaktování RPi Zero pomůže zvýšit kvalitu zvuku a případně link na zvukovku, kterou používáš - pokud sis ji nebastlil na gpio, nebo to netaháš s HDMI?
Severino píše:
pon 01. bře 2021 10:12:47
Zdravím, při hraní her se mi seká zvuk a co jsem četl na zahraničních fórech, aby se problém odstranil, je prý nutné zero přetaktovat. Může někdo poradit jak? Zkoušel jsem tento postup a zero po naběhnutí zamrzne: https://youtu.be/3ndgLXz4e90?t=365
https://www.raspberrypi.org/forums/view ... p?t=249071

Ve zdroji a v chlazení problém není - vše naddimenzované.

Ptal jsem se na jiném fóru a tam nepochodil, tak snad se to podaří tady :)

Díky
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Severino
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. bře 2021 9:57:04

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Severino » pon 01. bře 2021 19:04:57

Ne kvalitu zvuku, ale zvuk se prý po přetaktování přestane sekat. Až to najdu, pošlu. Dělá to jen u megadrive a snes. Nes a Atari ok. Zvukovku nepoužívám, zvuk jde přes hdmi.

Jo a hry se spouští strašně dlouho - kolem 20s trvá než začne nabíhat a je jedno jestli atari s pár kB, nebo megadrive přes 1MB. Chlápkovi ve videu začne hra nabíhat po cca 4s: https://youtu.be/cjKJm8bLAtQ?t=473
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od PetrSmetana » úte 02. bře 2021 9:16:34

Ve videu v popisu má další video INSTALL - máš kompletně stejnou instalaci?
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Severino
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. bře 2021 9:57:04

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Severino » úte 02. bře 2021 12:08:39

Nemám on má 3.8 já 4.7.1. Stáhl jsem na zkoušku 3.8.1 a nechce se mi spustit.
Severino
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. bře 2021 9:57:04

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Severino » úte 02. bře 2021 21:22:21

Podle počtu příspěvků mám pocit, že jsem jediný kdo v čr používá zero+retropie.
No nic, nebaví mě srát se s něčím moc dlouho. Chci to rozštípnout = buď ten křáp bude rozumně fungovat nebo poletí do smetí a cokoliv s linuxem už nikdy víc.
Potřebuji od chytřejších přesvědčit že jsem debil protože nezvládnu tak primitivní věc, jako rozchodit prehistorické hry na moderním RPi Zero W. Tak pojďte do mě :)

Při instalaci žůžového retropie na zázrak RPI zero jsem se řídil ofiko návodama. Nic složitého - stáhnout, rozbalit, přes win32diskimager hodit na kartu a spustit. Ale stejně to žůžové zařízení funguje jaksi na pikaču. Možná se u toho musím pokaždé pomodlit, nevím...
1. od zapnutí po naběhnutí retropie uběhne 90 sekund - je to normální?? Opravdu je normální, že v roce 2021 něco startuje tak dlouho?? Zmrzlou Pragu V3S beru, ale počítač?
2. spuštění hry trvá 15-20s což je masakr. Ať Atari (pár kB), NES, nebo Megadrive (1MB+)..., hra se na původní konzoly spouští OKAMŽITĚ po stisku tlačítka power. To jsme o 30 - 40 let zpět. Teď se píše rok 2021 a té jebce trvá čtvrt minuty než se začne spouštět hra. Opět se ptám - je to normální, nebo mám něco špatně??

Pojďte do mě a nešetřete mě, ukažte jakej jsem debil a jak je to všechno fanfárově jednoduché. Díííííííííky
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od PetrSmetana » stř 03. bře 2021 9:55:45

Tohle vše mám za sebou na zeru já:

https://i.imgur.com/BEYrze1.png (RPi Zero W)
https://i.imgur.com/rQkio6d.jpg (RPi Zero)
https://photos.app.goo.gl/hTXC2dKv8khxbh3k8 (RPi Zero W)

Nicméně, hrál jsem tam max nes/snes. Pokud chceš nějaké vyšší výkony musíš hlouběji porozumět tomu jak funguje systém pod tím včetně jednotlivých emulátorů.

Na tvém místě bych se při hraní hry připojil na zero přes terminál a začal zkoumat, co se děje v na pozadí (top/iotop/dmesg - větší problémy) a obecně bych se snažil najít úzké hrdlo. Pokud je to CPU - dá se jít dvěma cestami, hnát nahoru frekvenci (to ti ale nejde do nekonečna a dříve nebo později přijde nestabilita), další možností je pak nastavovat různé priority procesům obsluhujícím emulaci/periferie + také by ses měl podívat do nastavení samotného emulátoru - zda tam nelze vyřešit svižnější běh modifikací některých features, v neposlední řadě můžeš mít v rámci pomalého načítání - pomalou kartu, nebo násobně větší image hry.

Těch možností je kopice. Když se pokusíš načíst si něco o všem co jsem psal výše, tak by ses měl určitě posunout dále. Ale to co tu píšeš jsou za mě spíše výkřiky do tmy bez jakékoliv hlubší analýzy. Pokud přineseš konkrétní čísla a měření, je se možné určitě posunout dál.

btw. i ten člověk ve videu řeší, že se mu to seká.

Ve finále musíš ale také pochopit, že vše má svůj strop a z trabanta mercedes neuděláš.

Kód: Vybrat vše

Potřebuji od chytřejších přesvědčit že jsem debil protože nezvládnu tak primitivní věc, jako rozchodit prehistorické hry na moderním RPi Zero W. Tak pojďte do mě
Nikdo tě nechce přesvědčovat o tom, že jsi debil. Ty jen míjíš fakt, že porozumění a lazení něčeho takového není tak jednoduché.

ad 1, ano je to zcela normální, zavádíš tam plnohodnotné linuxové jádro - navíc to děláš na nejslabší malině z celé řady
ad 2, vůbec nevíš co se děje na pozadí - alokace zdrojů a emulace jiné architektury CPU
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Victor » stř 03. bře 2021 20:13:47

PetrSmetana píše:
stř 03. bře 2021 9:55:45
...zavádíš tam plnohodnotné linuxové jádro - navíc to děláš na nejslabší malině z celé řady
To bylo první, nad čím jsem kroutil hlavou. Proč RetroPii na Zero?
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od PetrSmetana » stř 03. bře 2021 22:51:45

Jak jsem psal postavil jsem na tom 3 projekty ... dá se to a vybrané emulátory běží v pohodě :)
Victor píše:
stř 03. bře 2021 20:13:47
PetrSmetana píše:
stř 03. bře 2021 9:55:45
...zavádíš tam plnohodnotné linuxové jádro - navíc to děláš na nejslabší malině z celé řady
To bylo první, nad čím jsem kroutil hlavou. Proč RetroPii na Zero?
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Victor » čtv 04. bře 2021 7:33:26

Neříkám, že se to nedá. Jako projekt na nějakou handheld konzoli (když víš, jak to odladit) určitě proč ne. Ale jako běžný uživatel, který chce jen nahrát RetroPii na kartu, pichnout krabičku do TV a hrát, bych volil spíš (třeba bazarovou) Pi 2B a výš. To je jako koupit smartphone za tisícovku a pak být otrávený, že ten FB se spouští děsně dlouho a nedá se to používat.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Severino
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. bře 2021 9:57:04

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Severino » sob 06. bře 2021 21:32:37

Victor píše:
stř 03. bře 2021 20:13:47
To bylo první, nad čím jsem kroutil hlavou. Proč RetroPii na Zero?
Zero protože má malou spotřebu a utáhne ho usb v tv, má malé rozměry a nemám v plánu hrát náročnější hry než megadrive a snes, takže jsem si myslel, že ho jednoduše přetaktuji podle nějakého návodu a hotovo.


PetrSmetana píše:
stř 03. bře 2021 9:55:45
Ty jen míjíš fakt, že porozumění a lazení něčeho takového není tak jednoduché.
Když je to tak, v mém případě asi nemá cenu dál se tím zabývat.



Mimochodem když koupím PI3+ nebo PI4 bude tam výrazně kratší doba startu a spouštění her?

Díky
Uživatelský avatar
pasta
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 07. led 2021 9:21:18
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od pasta » ned 07. bře 2021 13:09:05

Ahoj,
co zkusit snížit rozlišení? Myslím že 800*600/640*480 na hry nes, snes a sega by nemělo nijak zásadně vadit. Jinak mam RPi4 a vše běží víceméně v pohodě s Retropie. Problémy jsou akorát u N64, kde u náročnějších her seká zvuk (THPS2, Excite bike 64) a při emulaci naročnějších her PSP musím snížit resolution scale (god of war). REtropie mi jede v 720p.

Hry z PS1 jedou krásně, dokonce je to hezčí, než když do televize zapojím opravdovou PS1 :)

co se týče rychlosti načítaní, je důležité mít rychlou SD kartu. Používám: sandisk extreme pro micro sdxc


Pasta
Uživatelský avatar
Skalgrin
Příspěvky: 49
Registrován: stř 31. črc 2019 9:00:00
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Jak přetaktovat ZeroW s RetroPie

Příspěvek od Skalgrin » stř 14. dub 2021 8:40:06

Severino píše:
sob 06. bře 2021 21:32:37
Mimochodem když koupím PI3+ nebo PI4 bude tam výrazně kratší doba startu a spouštění her?
Ano
Odpovědět