Automatické vypnutí a zapnutí

Odpovědět
paullik74
Příspěvky: 1
Registrován: úte 17. led 2023 19:16:17

Automatické vypnutí a zapnutí

Příspěvek od paullik74 » úte 17. led 2023 19:34:11

Zdravím místní komunitu,
jsem tu úplně nový, s Raspberry nemám žádné zkušenosti. Rád bych se na Vás obrátil a případně si potvrdil / vyvrátil myšlenku.

Když bych koupil Raspberry Pi 4, připojil jej k UPS, dokáže Raspberry při vypnutí proudu, které jde do UPS, se vypnout (klidně vynuceně), jako by to měl umět počítač s Windows, a opět se samovolně zapnout poté, co se proud zapne? Nemám zkušenost ani s UPS, ale co jsem tak zjistil, když se počítač propojí s UPS přes datový kabel, mělo by být možné při vypnutí hlavního proudu UPS nastavit tak, že vyšle signál počítači, aby se vypnul. Snad bude umět i opětovné zapnutí v momentě, kdy proud naskočí. Co nevím, jestli toho bude možné docílit i na Raspberry Pi OS. Na Linuxu jsem toto konkrétně ještě neřešil, jinak mám s Linuxem spíše uživatelské, lehce pokročilejší zkušenosti.

Pokud by někoho zajímalo, proč to potřebuji:
Klient chce na firmě obrazovku, kde budou zobrazené monitorovací informace strojů. Tyto informace získá přes internetový prohlížeč na serveru v lokální síti. Takže potřebujeme obrazovku a počítač, kde bude stačit otevřít prohlížeč a konkrétní stránku. Na firmě se ale každý den po skončení pracovní doby vypíná proud. Nechává se vypnutý i přes víkend. Potřebujeme tedy bezobslužný režim, aby při vypnutí proudu, se počítač a obrazovka bezpečně vypnuly, a po nahození proudu, obrazovka i počítač samovolně naběhly a otevřely prohlížeč s onou monitorovací stránkou. Potřebujeme tedy počítač / zařízení s HDMI-CEC, jelikož grafické karty v počítačích ho nemají, aby se automaticky zapla i obrazovka (což bude pravděpodobně televize - chceme ideálně alespoň 50").

Budu moc rád za jakoukoliv reakci, radu, tip, doporučení!

Díky předem.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické vypnutí a zapnutí

Příspěvek od PetrSmetana » stř 18. led 2023 23:42:31

Ahoj, jestli to řešíš kvůli integritě dat na kartě, tak si jí můžeš dát do readonly a přes disk přetáhnout overlay filesystem do ram jakmile ji budeš mít nastavenou dle potřeb ... tak budeš mít stateless malinu a restartovat budeš moct do aleluja bez poškození karty ... http://comfilewiki.co.kr/en/doku.php?id ... th_overlay
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Automatické vypnutí a zapnutí

Příspěvek od BigSandy » čtv 19. led 2023 5:56:45

To readonly jsem kdysi zkoušel a vykašlal se na to. Už si nepamatují proč, ale bylo spoustu problemu.
Nemam čas to hledat, ale i tu jsme to řešili.
Ja to mám pořešene přes ATtiny85 na 3,3V
Jeden pin propojen s raspi pro vypnutí.
Druhý pin pro nastartovaní přes ten run pin.
https://raspberrypi.stackexchange.com/q ... -global-en
Odpovědět