Raspi + zvukovky a Hi-fi

Odpovědět
RASíček
Příspěvky: 19
Registrován: pát 17. črc 2020 20:01:55

Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od RASíček » stř 17. bře 2021 22:02:57

Je tu nějaký raspíčkář a ještě navíc hifista nebo highendista?

Mám AV receiver Pioneer VSX-417 z roku cca 2006.
Krom analogových má 2 digitální vstupy, 1 optiku a HDMI. U DAC se v dokumentaci píše jen údaj: 24bit/192kHz.
Jaké je teoreticky lepší řešení zapojení?
1) Raspi (LibreElec) + digi zvukovka (např. Allo DigiOne) => digitální vstup
2) Raspi + DAC zvukovka (např. Hifiberry DAC+) => analog
3) Raspi + DAC zvukovka s optikou (např. Hifiberry Digi+ Pro) => optika
4) Raspi bez zvukovky, použít analogový výstup přes jacka => analog. vstup
Je po těch letech nějaký kvalitativní rozdíl v DAC nebo je to pořád to samý (jedna licence...)?
Dík za každý názor.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od Victor » čtv 18. bře 2021 23:34:39

Nejsem hifista ani highendista, ale rozdíl digitál z HDMI a analog z 3,5" jacku jsou nebe a dudy i pro mě, takže 4) určitě nebrat.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Uživatelský avatar
pasta
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 07. led 2021 9:21:18
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od pasta » pát 19. bře 2021 8:12:14

Ahoj,
včera jsem připojil k RPi4 externí zvukovku Focusrite Scarlett 2i2 3rd generace. Použito Raspberry OS. Ovladače se naistalovali sami bez problémů a bez jakékoli iniciativy. Píčku se ulevilo a youtube se přehrává v chromiu krásně s minimem dropframů ve FullHD. Vlastně jsem nezaznamenal rozdíl oproti průměrnému x86 počítači.
Jasně - zvukovka je 2x dražší než celé Pi, ale výsledek za to stojí - superkvalitní zvuk nezávislý na výkonu CPU a GPU a volné GPIO. Ještě dnes zkusím na Ubuntu 64bit.

Myslím že pokud někdo chce Rpi jako MMcentrum, tak kvalitní zvukovka bude nutností.



P.
RASíček
Příspěvky: 19
Registrován: pát 17. črc 2020 20:01:55

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od RASíček » pát 19. bře 2021 8:46:51

Jo, je nad Slunce jasný, že Raspi se zvukovkou je posun nejen v kvalitě zvuku úplně jinam (možnost 4 jsem uváděl jen pro úplnost výčtu možností).
Jen by mně zajímalo, kterou z možností 1-3 by vybral fajnšmekr.
Každá varianta samozřejmě zní TROCHU jinak. Problém je v tom, že mi "chutnají" (skoro) všechny a spíš tápu, kterou variantou si mám správně vytříbit vkus.
Uživatelský avatar
pasta
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 07. led 2021 9:21:18
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od pasta » pát 19. bře 2021 10:00:53

Svým příspěvkem jsem chtěl říct, že jsem zvolil možnost 2. Jen s použitím USB zvukovky, u které jsem ověřil 100% funkčnost. Tyto Headery jsou pro mě passe, protože chci mít volné GPIO. Zkušenost s nimi nemám.

P.
RASíček
Příspěvky: 19
Registrován: pát 17. črc 2020 20:01:55

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od RASíček » pát 19. bře 2021 10:03:50

I tak díky, USB zvukovka je další možnost, kterou jsem neuvažova a někomu to třeba pomůže...
RASíček
Příspěvky: 19
Registrován: pát 17. črc 2020 20:01:55

Re: Raspi + zvukovky a Hi-fi

Příspěvek od RASíček » stř 12. kvě 2021 13:28:34

Okolnosti mně donutily upgradovat domácí hi-fi, takže TEĎ moje otázka zní, co by mělo být víc košer pro kvalitu zvuku a proč?
1) Raspi 4 - LibreElec - zvukovka ALLO DigiOne+ do digitálního vstupu Marantz SR5015
2) Raspi 4 - LibreElec bez zvukovky - vzájemné spojení HDMI
Pouštím muziku (řekněme v CD kvalitě) a vícekanálové filmy (AC3, DTS) z NASu po pevné síti.
Vlastně nevím, jak celý ten audio digi -> analog řetězec funguje.
Kdy a jak a který "přístroj" ta data přenáší a kdy rozkódovává až ke vstupu do koncového zesilovače?
Vím, že samotné Raspi nemá kvalitní časovač, takže do signálu a tedy do zvuku vnáší nějaké chvění tedy nekvalitu.
Když použiju kvalitní zvukovku k Raspi, tak to dělá až ona a líp.
ALE jak je to při použití spojení HDMI?
Na čem se podílí Raspi a jeho SW a na čem receiver?
Nevím, jestli a jak se dá zjistit, který DAC je lepší, jestli ten na zvukovce nebo Marantz a v závislosti na tom pak rozhodnout, jaký vstup použít?
Leckdo řekne: "poslechni si to a ber to, co se Ti líbí víc" Ale co když mám špatný vkus?
Odpovědět