Problém s BT na RPi400

https://rpishop.cz/raspberry-pi-400/315 ... i-400.html
Odpovědět
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Victor » čtv 08. dub 2021 17:20:26

Už se to probíralo jinde, ale nebylo to tak úplně k původnímu tématu, tak to píšu zvlášť. Mám na "čtyřstovce" od začátku problém připojit cokoliv k BT (ačkoliv funguje a bez problémů vyhledává). A podle všeho nejsem v tom úplně sám. Zkusil jsem všechny možné tipy z diskuzí i nejrůznější verze Linuxů - pořád stejný výsledek. No a pak mě to konečně napadlo... :idea: Vytáhl jsem paměťovku s čerstvě nainstalovaným Raspberry Pi OS ze 400 a dal ji do RPi4. BT se okamžitě chytlo a připojovalo se bez problémů k čemukoliv.
Tak a co teď z toho vyplívá?
1.) Ve 400 je něco HW jinak a nejsou s RPi4 100% kompatibilní. Proto je nutné to v systému ošetřit nebo vydat verzi zvlášť.
2.) Mám vadný kus (možná se jedná i o celou sérii) a budu muset reklamovat.

Proto prosím všechny majitele RPi400 (asi jich moc nebude), aby mi poreferovali, jestli mají stejný problém, případně řešení.

Díky předem.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Trn
Příspěvky: 29
Registrován: stř 31. črc 2019 16:09:57
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Trn » úte 20. dub 2021 20:10:25

Už jsem odpovídal vedle. RPi400 + Ubuntu + JBL Go3 bez problémů funguje. Je potřeba používat vestavěný Firefox, Chrome mi v Ubuntu blbne u Youtube videí.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Victor » stř 21. dub 2021 18:36:01

Ubuntu (64-bit) jsem zkoušel jen krátce. Nejsem si jistý, jestli je v něm HW podpora videa, ale kromě YT se mi sekalo video i ve VLC. Když Ubuntu, tak spíš mi vyhovuje Ubuntu MATE. Nemohl bys to prosím vyzkoušet i v Raspberry Pi OS? Potřeboval bych zjistit, jestli je to problém SW nebo HW. Někde na fóru jsem se dočetl, že RPi 400 opravdu používá jiný BT čip než RPi 4B. Pokud by to byla softwarová chyba, měl bych šanci, že to v Raspberry Pi OS časem opraví.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Trn
Příspěvky: 29
Registrován: stř 31. črc 2019 16:09:57
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Trn » stř 21. dub 2021 18:50:29

Nemám na kartě Raspberry Pi OS, takže bych to musel přeinstalovat a to se mi tedy příliš nechce, když mi systém běží dobře. Nezlob se, ale co ti brání si to vyzkoušet sám? YT videa ve Firefoxu běží, jak z praku, VLC jsem nezkoušel. Jen je potřeba instalovat soft přímo pro Pi400. Ještě mám k Ubuntu přiinstalované Kodi a to také běží v pořádku, včetně bluetooth výstupu zvuku na reproduktor JBL GO3.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Victor » čtv 22. dub 2021 21:13:40

Možná jsme se špatně pochopili. Potřeboval bych nějakého majitele RPi 400, aby to připojení vyzkoušel v Raspberry Pi OS, tedy v oficiálním operačním systému pro tuto mašinku. RPi 400 už není jen destička na bastlení a experimenty. Byl od začátku koncipován jako "počítač", tak by mohl mít i funkční OS. Pořád se nějak nemůžu smířit s myšlenkou, že by si výrobce takové chyby prostě nevšiml (pokud se tedy opravdu od RPi 4B nějak liší HW výbavou). Samozřejmě můžu si kartu zálohovat a vyzkoušet znovu Ubuntu, ale moc se do toho nehrnu, protože mě zklamal problémy s videem a celkově byl pomalejší než RPi OS, takže ani neuvažuju o tom, že bych se k němu vracel. Z experimentálních důvodů to ale někdy spáchám.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Problém s BT na RPi400

Příspěvek od Victor » ned 23. kvě 2021 9:39:29

Přiznám se, že jsem byl tím už trochu otrávený, tak jsem BT pustil k vodě a přestal se tím zabývat. Před časem jsem aktualizoval RPi OS a všiml si, že balíčky obsahují slovo "bluetooth". Vyzkoušel jsem tedy svůj přenosný reproduktor a k mému překvapení se připojil a začal hrát. Jsem rád, že nemusím řešit reklamaci a toto téma můžu uzavřít. Jen jsem z toho trošku rozčarovaný, že něco tak zásadního mohl výrobce zanedbat. Neumím si představit, že by na pult přišel nějaký nový model mobilu a teprve po půl roce vyšla záplata, která by zprovoznila bluetooth.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Odpovědět