Přestavba starého notebooku na Raspberry Pi 4 notebook

Odpovědět
EmailoveDotazy
Příspěvky: 5
Registrován: pát 22. led 2021 12:56:46

Přestavba starého notebooku na Raspberry Pi 4 notebook

Příspěvek od EmailoveDotazy » pát 22. led 2021 14:05:23

prosím Vás o poradenstvo ohľadne konkrétneho zostavenia HW pre môj plánovaný systém založený na Raspberry Pi 4B. (...) Môj projekt spočíva v náhrade HW vo vyradenom laptope Asus X553MA(vyradený z dôvodu vady základnej dosky),motiváciou je zároveň snaha o získanie a zdieľanie skúseností so znovuvyužitím funkčných častí vyradeného stroja a jeho prestavby miesto vyhodenia,čím chcem dať environmentálny príklad,ako nevyhadzovať,ale radšej prestavať,čo nefunguje,za účelom redukcie odpadu.Mojou 2.motiváciou je naučiť sa vyznať v Linuxe(som celý život na DOSe a Windows 3.1 až 8.1 a Raspberry mi pripadá ako vhodný spôsob,ako sa zoznámiť s Linuxom).

Z vyradeného laptopu chcem využiť case,displej a DVD mechaniku,zatiaľ som namontovala LCD control board s vstupmi aj VGA,aj HDMI,VGA vstup chcem nechať pre iný môj laptop,keď prestavované zariadenie bude v režime externého monitora(tento režim je už sprevádzkovaný),na HDMI chcem pripojiť Raspberry Pi 4B,ktoré chcem zabudovať na miesto demontovanej vadnej pôvodnej základnej dosky,ďalej chcem pripojiť k Raspberry existujúcu DVD mechaniku a nový HDD,ktorý chcem použiť ako systémový(čítala som,že Raspberry Pi 4B je schopné bootovať aj z HDD,čo preferujem,pretože SD karta má obmedzený počet prepísaní jednotlivých buniek a v režime systémovej jednotky sa jej životnosť nepochybne výrazne skráti oproti používaniu vo foťáku alebo smartfóne).

Nemám skúsenosti s Linuxom,bežne inštalujem rôzne verzie Windows,ale Linux som nikdy neinštalovala,ani nemám predstavu,či má Raspberry nejakú obdobu BIOSu,ako zvolím,z čoho má bootovať(boot device order),či je schopné multibootu(napr.1 častejšie používané distro na HDD a 1 menej často používané na SD),takže by som prosila toto trochu vysvetliť.

Úplne ideálne by bolo,keby ste mali ochotu mi na HDD nainštalovať verziu Linuxu kompatibilnú s Raspberry,ktorá je user friendly pre osoby začínajúce s Linuxom(v tomto prípade by som aj HDD kúpila cez Vás,čítala som,že OS kompatibilné s Raspberry vyžadujú ako systémový oddiel FAT32,čo limituje použiteľné HDD do 2TB,takže by som chcela Western Digital WD20SPZX,alebo prípadne Toshibu L200,na Seagate som čítala zlé recenzie.

Potrebujem,aby Raspberry bootovalo z HDD,teda nutne k nemu u Vás kúpim tú z USB-SATA redukcií,ktorú pokladáte za najspoľahlivejšiu a ktorá prenáša aj dáta,aj napájanie.Pokiaľ sú podobne spoľahlivé,tak tú lacnejšiu,podstata ale je,že asi 1 z tých 2,čo sú bez lôžka na HDD,lebo to už v tele zrušeného laptopu je a systém potrebujem stavať 1vrstvo vodorovne,nie zvislo-potrebujem časti systému montovať vedľa seba,nie nad seba,preto prosím všetky súčiastky radiť také,aby sa dali zapájať horizontálne,to je 1 z primárnych vecí,v ktorých Vás prosím o radu-potrebujem poradiť HW a kabeláž tak,aby sa to dalo umiestniť 1vrstvovo do tela 15,6" laptopu tak,aby sa dal pri odstavení aspoň privrieť,keď už nie úplne zatvoriť.

Potrebujem tiež redukciu k DVD mechanike,ale tú u Vás vidím jedinú,takže v tomto bode príliš nie je čo riešiť.

Potom potrebujem pomôcť s výberom vhodného záložného zdroja napájania,bývam na dedine,kde sú časté výpadky prúdu,takže potrebujem,aby malo Raspberry záložnú batériu,na ktorú môže fungovať minimálne tak dlho,aby bolo možné uložiť rozpracovaný súbor a ohľaduplne vypnúť OS,radšej s čo najväčšou rezervou,v kategórii UPS máte rôzne batérie,niektoré zjavne k Raspberry,ale na vertikálnu montáž,iné nie je jasné,či sú generické,alebo na niečo iné a tiež v tejto kategórii máte power banky,tie majú vyššiu kapacitu,ako modulárne batérie pre Raspberry,ale netuším,za ako dlho zdegraduje batéria Power bank,ak ju budem používať ako UPS,pripomínam,že záložný zdroj musí utiahnuť Raspberry a jeho HDD po dobu bezpečného odstavenia systému+rezerva a ak by šlo o modulárnu batériu určenú priamo pre Raspberry,potrebujem ju umiestniť horizontálne,zo snímky mi nie je jasné,či je tak tenká,že nezväčší výšku Raspberry nad úroveň portov na kraji,ale aj keby tak tenká bola,na vrchu by prekážala chladeniu CPU,ktoré tiež potrebujem vyriešiť horizontálne.

Máte napr.ventilátory vysoké len tak,ako je vysoké Raspberry samotné?

Takéto ventilátory by som potrebovala umiestniť vedľa(nie nad),aby zaisťovali horizontálny prúd vzduchu ponad procesor Raspberry,neviem,či v tejto konfigurácii stačí 1,alebo radšej 2,alebo 1 a pasívny chladič,ak by zas nezväčšil výšku Raspberry,prípadne by som mohla použiť pôvodný ventilátor,ktorý ženie vzduch do L,ale to asi nebolo efektívne ani v pôvodnom systéme,potom potrebujem inteligentný vypínač,ktorý som u Vás videla,treba naň driver,alebo ho Raspberry autodetekuje?

Viete mi povedať,ktoré verzie Linuxu kompatibilné s Raspberry sú kompatibilné aj s tým vypínačom?

Je jasné,že Raspbian áno,ale keď použijem napríklad Ubuntu alebo Arch,bude ten vypínač stále spúšťať SW vypínanie OS?

Nechcem,aby sa vyplo na tvrdo a pokiaľ nekúpim riadnu desktopovú UPS,záložný zdroj Raspberry mi nebude napájať monitor,preto musí byť možné spustiť vypínaciu seqenciu naslepo 1 tlačidlom,ako to funguje vo Windows,takže výber OS zúžiť na verzie reagujúce správne na tento vypínač.

Čo sa týka samotného napájacieho adaptéra,Raspberry Pi 4B vyžaduje 3A,takže ak bude mať ešte HDD a DVD mechaniku,bude treba minimálne 4A,myslím,že najsilnejšie adaptéry som u Vás videla 4A,ale mali napätie 5,25V,je to na prázdno a klesne pri záťaži,alebo bude aj zaťažené dodávať o štvrť voltu viac?
Je tento adaptér pre Raspberry bezpečný?

Dosť ma mrzí,že sa nedá Raspberry napájať 6 alebo 12V,lebo to by som ako UPS mohla predradiť olovenú batériu,ktorej nevadí konštantné dobíjanie na rozdiel od lítiovej a na takú batériu by Raspberry aj s HDD bežalo niekoľko hodín.

Keby náhodou existoval nejaký modul upravujúci napätie a umožňujúci napájanie 12V=,bolo by to úplne ideálne,to by som potom mohla tú istú záložnú batériu použiť aj na napájanie displeja a tieto batérie majú kapacitu,pri ktorej by som bežné výpadky vôbec nemusela riešiť,takže ak existuje modul na napájanie 12V,prosím link.

Zhrnuté asi takto:

-Potrebujem Raspberry zastavať do tela laptopu vysokého asi tak,ako je výška Raspberry,jeho ďalšie moduly preto potrebujem pripojiť horizontálne.
-Potrebujem,aby Raspberry malo záložný zdroj napájania,ktorý znesie byť za normálneho stavu stále plne nabitý a pripravený na výpadky.
-Potrebujem pripojiť HDD a DVD mechaniku a môcť z HDD bootovať.
-Potrebujem na HDD nainštalovať OS kompatibilný s Raspberry Pi 4B.
-Potrebujem inteligentný vypínač napájania.
-Potrebujem dosť silný napájací adaptér,aby utiahol Raspberry Pi 4B,2.5" HDD a DVD-RW mechaniku,špičková záťaž v prípade napaľovania DVD.
-Potrebujem poradiť s výberom OS,aby bol kompatibilný s Raspberry,bootoval z HDD a bol user-friendly,čo sa týka GUI,radili mi xfce,netuším,aké GUI má samotný Raspbian.

Za prípadnú ochotu poradenstva ďakujem (...)
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Přestavba starého notebooku na Raspberry Pi 4 notebook

Příspěvek od PetrSmetana » pát 22. led 2021 14:28:15

Hezké! Jestli to vznikne, tak to chci vidět :) Držím palce, bude to dlouhá cesta. Sám jsem přemýšlel o něčem podobném, ale kvůli některým aplikacím stále potřebuji x86, a tak by se mi čas investovaný do něčeho podobného úplně nevyplatil.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Odpovědět