Vaše projekty

BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od BigSandy » stř 19. kvě 2021 4:00:34

mlo00
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. kvě 2021 17:58:40

Re: Vaše projekty

Příspěvek od mlo00 » stř 19. kvě 2021 9:24:23

diky za takhle rychlou odezvu🤗

predstava byla takova,zda by slo s r-pi ridit vetrani.

- venkovni cidlo teploty
- vnitrni cidlo teploty
- privodni ventilator
- odvodni ventilator
- popripade cidlo vlhkosti
(a logicke vazby mezi nima)
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od BigSandy » stř 19. kvě 2021 13:56:39

Na něco tak jednoducheho je raspi škoda a system na sd kartě neni moc idealní.
Ja bych na to šel přes ESP8266 Lua NodeMcu V3
https://www.laskarduino.cz/iot-esp8266- ... l--tcp-ip/
https://randomnerdtutorials.com/esp8266 ... duino-ide/
https://lastminuteengineers.com/bme280- ... r-station/
mlo00
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. kvě 2021 17:58:40

Re: Vaše projekty

Příspěvek od mlo00 » stř 19. kvě 2021 17:02:48

dekuju,takze udelam krok zpet a zkusim nastudovat tohle,moc dekuju
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od CyberDeath » pát 17. čer 2022 16:06:33

Drobné projekty jako různé pi hole nebo, home automation station sem ani nedávám (nějaké pi + krabička že :-))

Ale dodělal jsem svůj router

12V 5a zdroj
Huawei ax3 pro, router.
Gigabite switch
Rockpi s jako primární pibole s primárním dhcp (ale asi bude nahrazeno Bo radxa mizerná podpora a armbian to taky vzdal - rk3308 .. Ale zase žere polovinu co orange pi zero s h3)
Orange pi zero jako sekundární pihole s dhcp
(ano dvě dhcp v jedné sítí mohou fungovat ok při správné konfiguraci a když umře karta zůstane dostupný jak internet tak vnitřní síť z venku :-) )
Nejake 12v-5v měniče a jeden qc3 charging port.
+ sekundární router ax3 (bez pro) na druhé strane bytu v mesh síti a jako další gigabit switch (připojen kabelem)
Velice robustní síť s redundanci :-)

Obrázek

Obrázek

Postavil jsem ještě retro pi v nespi 3 case postaveném na rpi zero ( non W) a usb ovládacích (už nemám prodal jsem šlo o testovací prototyp)
Funkcni sit, WiFi,usb zvukovka... porty vše na krabici ;-)
Zvenku hezké vevnitř se musim přiznat nic moc.. Hodně pájení... Prostě testovací prototyp (z komponent co mi zbyly z jiných projektu)

Obrázek

No a taky samozřejmě me finální na stejné case (koupil jsem na rpi shopu ve výprodeji 2ks :-D) , ale s pi zero 2 a bezdrátovymi ovládaci po přetaktování jsou Ps1 hry super a zvládne (s drobnou optimalizaci i n64) Btw musel jsem udělat i zdroj 5.35V.. Bo nespi 3 case je tak mizerně udělaná že po prohnani přes jejich desky a vypínač je bez zátěže už při sepnutí před vstupem do pi gpio jen 5.2 a na posledním usb jen 5.1 a v zátěži vše klesne ještě o 0.15V... A pod 4.9 mi blbnout bezdrátové snímače na gamepady :-D.. A to přitom v Max zátěži bere pod 1A (15V 0.5A zdroj s mini 360 měničem správně nastaveném :-) a jede jak víno) a jeto opravdu v nespi case, zkoušeljsem, bez ní není problém a napětí drží i obyčejné nabíječky)
A i s usb hubem, usb dac, usb LAN to vyšlo levněji jak rpi 3 :-D


Obrázek

Weather station sem stále nerozjel.. Aktuálně mám sice funkční webservery na několika ESP8266 s dht11, Dht22 a Ds18b20 ale stále mám problém vše dostat v rpi na E-link display :-(

No ale po prodeji NexDock, sem zjistil ze se hodil.. Takže si jej postavím sám.. Na HP 8530w :-) s tím že bude mít i arm vnitřnosti... :-) nějaké díly jsou už na cestě ale stále zjišťuji nové a nové překážky :-)

Btw neleží vám někomu doma fyzicki rozbité pi 400? Potřebuji jen funkční desku a klávesnici.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše projekty

Příspěvek od PetrSmetana » pát 17. čer 2022 20:22:21

Můžeš mi prosím blíže vysvětlit, koncept tvé sítě ... nějak se v tom ztrácím a to jsem myslel, že síťově poměrně dobře vládnu :) Díky
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od CyberDeath » sob 18. čer 2022 7:30:19

Hm jak to napsat jednoduše.

Router ax3 pro v mesh sítí přes kabel s ax3 (kvůli pokrytí, takže takový repeater ale síť se tváří jako jedna)

Na routeru vyple dhcp
DHCP dělají ty dvě pi s instalovanymi pi hole
Pi hole = filtrace reklam už při vstupu do sítě.
Primární dhcp jede IP 80-110
Sekundární dhcp jede IP 90-120
90-110 jsou pevná rezervovaný IP pro všechny zařízení v mé domácnosti.. Takže je jedno k jakému dhcp se připojí vždy budou mít stejnou IP a eliminuje se problém se dvěma dhcp v jedné sítí... Zbytek rozsahu je na každém dhcp jiný pro dynamické propojení návštěv/nových zařízení.

Btw dostat dhcp pryč z routeru je super.. Už žádny vytuh site pri zatížení torrenty... Vždy je síť dostupná :-)

No a z venku se dostanu přes port nasměrování na jednotlivé dhcp (Btw dhcp musejí mít taky fixní adresu a primární musí mít číslo nižší než sekundární - kvůli windows preference dhcp u win je které nejsou první to použiji :-))

A jinak jsou ty pi s dhcp připojené přes gigabit switch do primárního routeru do kterého je kabelem připojené ještě multimedia/nas server a druhý router.. No a do sekundárního routeru je na druhé straně bytu připojeno pc dcery a me pracovní pc....

Řekněme že už jsem dlouho nezažil problém v síti.. Pokud nebyl způsoben poskytovatelem nebo má straně firemní sítě když mi padala vpn v práci :-)

Jo a jinak kabelová síť je gigabit... Rychlost wifi se pohybuje taky +- tam dle toho zdali podporuje zařízení wifi6.
Jen připojení na net je 100/20mbit ale tak za 220kc stačí :-)

Btw dvě dhcp jsou super.. Když se jedno vytizi (torrent), druhé je dostupné a zařízení se po chvíli nedostupnosti samý prepoji.
I když výkon různých pi i po podtaktovani je výrazně vyšší než to co je v routerech takže k přetížení dhcp pomocí třeba torrentu dochází při mnohem větším zatížení.
Ale je to zahul pro paměťové karty pokud podrobně logujes :-)

Edit : a homemas/media center funguje jako příjemce TV signálu vysílá jej na TV (kodi) a zároveň na něm sou všechny multimedia dostupné ze site a zálohuji se na něj fotky/videa z telefonů.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše projekty

Příspěvek od PetrSmetana » pon 20. čer 2022 8:15:07

Nějak nechápu jak souvisí záděr DHCP s torrenty ... DHCP ti přece jen na začátku po připojení do sítě přidělí adresu a tím jeho hrdinná úloha končí.

Torrenty dělají záděr protože vytváří hromady spojení, na routeru to přeplní conntrack tabulku a router pak začne spojení zahazovat což vypadá, jako výpadek. Novější routery mají již více RAM a větší conntrack tabulku, k výpadkům tam již dochází pomálu.

To že ti tam běží dvě DHCP ok - ale pořád tam nespatřuji výhodu - dvojí konfigurace a de facto nevíš, na kterém dcpku to co visí (pokud nemáš nastavené přidělování IP podle mac) ... pokud bych už tedy potřeboval redundanci, tak bych šel spíš po nějakém keepalived řešení s floating IP - za to bys mohl schovat dvě krabičky s totožnou konfigurací. Případně nějakou reverzní HA proxy, která by i rozkládala zátěž.

Buď nějakou očividnou výhodu pomíjím, nebo tomu prostě nerozumím.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od CyberDeath » pon 20. čer 2022 10:26:14

U běžné komunikace ano dhcp spojí a jede.
U torentu kdy dochází k mnoha komunikacim během sekundy z mého pozorování a testu vychází ze právě dhcp server na routeru je to co nezvládne navazovat spojení :-).
Ale to není primární účel.. Spíš následně vypozorovana výhoda.
Takto vše ok..
I starší shit routery které se dokázaly utopit při stahování jednoho torentu po presunu dhcp na pi jedou ok.


No tvá možnost mě přijde složitější...
Takto když jeden umře pořád vše jede. Jen dynamický připojené zařízení ztráti dostupnost z netem a musí se ručně připojit odpojit... Ale takové doma nemám.
Zařízení která se sice připojuji dynamický ale dhcp na pi jim dle Mac přidělí IP se z výpadku jednoho obvykle vzapamatuj samy během pár sekund a přejdou na druhé dhcp v síti.
Při komunikaci v síti je fuk na jakém dhcp jsou připojení... Z vnitřní site jsou dostupné mezi sebou tak jako tak :-).
Jedine co nefunguje správně (ale to nefungovalo nikdy bo to nedokázali nikdy pořádně naprogramovat ) je sdílení ve Windows... Kdy zařízení na jiném dhcp nejsou vidět...
Ale dle IP samozřejmě fungují ok.
Což mě taky nežere Bo na Windows mám přímo připojené konkrétní složky dle IP :-). A kvůli stejně nedokonalé funkčnosti sdílení Windows v klasické formě nepoužívám.

A přidělování dle Mac mám akorát na obou v rámci rozsahu 90-110 stejně. Tzn připojení na dhcp závisí na jeho aktuální dostupnosti.

A duvod proč jsem to takto zavedl bylo že mi umřela karta v pi když sem byl na služebce na 2 dny na východním Slovensku.. Doma jim nešel skoro dva dny net Bo díky nefunkčnost pi sem se do sítě ani routeru nijak nedostal...

Edit : ano existují lepší řešení.. Ale tohle je elegantně jednoduché :-D Btw pro sync nastavení mezi pi hole používám Gravity sync.. Asi nejsem jediný koho tento nápad napadl když pro to napsal a udržuje skript :-D

Edit2: jestli nemáš doma v síti pihole. Doporučuji i kdybys nepoužíval na filtrování reklam. Dá se využít i k zamezení přístupu k určitým stránkám nebo k zjištění komunikaci třeba z Čínou různých levných zařízení a divil by ses ale i třeba blbý xiaomi rouzer dokáže odeslat 10tisice requestu na podivný čínský server za den... :-).. Vše takové nekalé aktivity jdou zablokovat.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše projekty

Příspěvek od PetrSmetana » pon 20. čer 2022 19:31:41

To, že na routeru vypneš DHCP ti teoreticky může ušetřit nějaký paměťový prostor. Otázkou je, zda u soho routerů je možné tento prostor vyčlenit pro contrack tabulku, pokud by to tak bylo, mohlo by se z uživatelského pohledu zdát, že je to stabilnější. DHCP jako takové ti NIC nenavazuje - v routerech, které zpravidla používají nějakou ořezanou verzi linuxu vše visí na modulu netfilters a spojení se drží tam v contack tabulce.

A taky další věc je charakter stahování z torentů - vždy je jiný počer seederů a leecherů, který se navíc dynamicky mění v čase, počet navázaných spojení tedy nikdy nemáš stejný a proto se může zdát, že se změna na síti má nějaký dopad, ale ve finále to může být úplně jinak.

Když umře DHCP, tak ti IP zůstanou do té doby, dokud stroj nerestartuješ, nebo nezahodíš konfiguraci přidělenou připojenému rozhraní - při kolapsu DHCP se tedy nic extra kritického neděje, dokud se nezačne sypat něco dalšího.

Sdílení ve windows a DHCP - to taky nemá nic společného. Ve WIN máš autodiscovery a pokud nemáš doma doménový řadič (nepředpokládám), tak se to snaží najít v síti samo - ne z DHCP. To, že se ti stanice nevidí je spíš o konfiguraci bezpečnosti a sdílení na straně klientských stanic.

Přijde mi, že DHCP přisuzuješ magii, kterou nedisponuje.

Doma mám turris, pihole nepotřebuji :) A řešení, které jsem navrhoval se standardně používají - zajišťují redundanci, robustnost a HA.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Vaše projekty

Příspěvek od CyberDeath » stř 22. čer 2022 16:49:59

No to je možné :-) tak daleko do sítě upřímně nevidím... Vše jen vy pozorované :-).
A pro mne rozhodně plus je Bo sem problém od té doby neměl.
A ohledně nefukce po odchodu dhcp do vecnyst lovst u mne je :-) zapůjčka je na 4h. wifi zařízení což jsou všechny telefony a notebooky v síti.. Ale to je zase dane konfiguraci :-), pro kterou mám důvod.

Mrknu I na tvé řešení. Ale zatím semi zda pro mne aktuálně složitější.. Bo i takto to funguje a na rozdíl od tvé možnosti vím jak nato, :-)
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše projekty

Příspěvek od PetrSmetana » stř 22. čer 2022 19:28:02

Jakousi redundanci tam máš, to nepopírám. Určitě je fajn, že se v tom nebojíš vrtat a tím se posouváš dál ;) Tak hodně zdaru! :)
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Odpovědět