Rpi 4 + TV HAT + NAS

BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od BigSandy » pát 07. úno 2020 18:55:25

To je blbost, trafo při loučení napětí nezvýší.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » pát 07. úno 2020 20:00:10

Povídej dál, rád se přiučím. Osobně se mi stalo, že mi při napájení přes gpio umřel zdroj a zároveň malina. Pídil jsem se po tom a jinak si to aktuálně nedokážu vysvětlit.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od BigSandy » pát 07. úno 2020 20:10:00

Maš smulu.
Ja zas šel po cestě kde leželo hovno.
Všichni si ho všimli a obešli, a já do něj šlapl :lol:
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » pát 07. úno 2020 20:14:55

Koukám, že tvá argumentace je naprosto neprůstřelná :D Myslím to vážně, pokud bys měl jakoukoliv podnětnou připomínku, tak si ji rád vyslechnu.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » pát 07. úno 2020 20:32:25

Závisí jaký způsobem zdroj/ trafo umře . To žes měl štěstí a nic neumrelo je velky závan štěstí ... já ho v minulosti treba tolik neměl.

Co se týče raid je nutnost. Pote co par dni stravis obnovou dat z poškozeného disku tak raději za raid pro zálohy zaplatíš. Pro me to jr navic doma nyní největší úložiště (2x2tb v raid 1) (doby kdy sem měl pc s 14tb raid5 jso dávno pryc) ... moje drahá polovicka ma jen lehký maly pasivně chlazený 13" notebook se 128gb ssd. Ja sám používám už nějakou dobu jen telefon s DEX režimem. Dcera ma tablet s androidem ..... a zálohovat vse na jeden 1tb onedrive ucet není řešení.

Duvod pro raspbian os je i ten ze kompilace s vyse uvedeného duvodu externe je trošku problém... a dalsi vyzva na kterou nemam už tolik času ( konci marodka ...).

Cos myslel tim libreelec ma h265 skrz hw .... raspbian os nema hw podporu pro h265 ? Na toto info jsem zatím nikde nenarazil ... jestli to tak bude co manjaro_AMR?
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od BigSandy » pát 07. úno 2020 20:53:49

Tak jo.
Nejsem profi elektrikář ale jen takový domácí bastiř..
Jsem začal s Raspberry Pi 1B+ a když jsem měl problém s napájením zařízení, tak jsem si psal s majitelem těchto stránek.
http://www.astromik.org/raspi/
Vystup přímo přes ten napájecí konektor je omezený jen na určitý proud.
Doporučil mi to zapojit přes ten header a od té doby to používám a měním jen raspi.
Pokud bych se něčeho takového bal, asi bych použil třeba unipolární transil.
https://www.gme.cz/1n5908-stm
Kdo se bojí, nesmí do lesa :D
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » pát 07. úno 2020 21:57:36

CyberDeath píše:
pát 07. úno 2020 20:32:25
Závisí jaký způsobem zdroj/ trafo umře . To žes měl štěstí a nic neumrelo je velky závan štěstí ... já ho v minulosti treba tolik neměl.

Co se týče raid je nutnost. Pote co par dni stravis obnovou dat z poškozeného disku tak raději za raid pro zálohy zaplatíš. Pro me to jr navic doma nyní největší úložiště (2x2tb v raid 1) (doby kdy sem měl pc s 14tb raid5 jso dávno pryc) ... moje drahá polovicka ma jen lehký maly pasivně chlazený 13" notebook se 128gb ssd. Ja sám používám už nějakou dobu jen telefon s DEX režimem. Dcera ma tablet s androidem ..... a zálohovat vse na jeden 1tb onedrive ucet není řešení.

Duvod pro raspbian os je i ten ze kompilace s vyse uvedeného duvodu externe je trošku problém... a dalsi vyzva na kterou nemam už tolik času ( konci marodka ...).

Cos myslel tim libreelec ma h265 skrz hw .... raspbian os nema hw podporu pro h265 ? Na toto info jsem zatím nikde nenarazil ... jestli to tak bude co manjaro_AMR?
Tak už je podpora HEVC i v raspbianu. Původně HW dekodér pro h.265 HEVC podporoval pouze libreelec - viz https://www.raspberrypi.org/forums/view ... p?t=246443 na konci vlákna je příspěvek z neděle, který tvrdí že je podpora již i v rasbianu ve VLC, ffmpeg a Kodi ... takže snad se už blýská na lepší časy :)
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » sob 08. úno 2020 20:16:45

Tak prehravani tv v kodi funguje zcela OK (i DVB-T2), ... akorat ted jsem narazil na drobny problem .
Po vytvoreni Raid1 z disku se disky neuspavaji. hdparm -S nema zadny vliv .
EDIT: hdparm -B taky ne .... (samozrejme jej pouzivam s hodnotou a mistem :-D ) ... hdparm -Y jej uspi ... ale jen na chvili a pak jej neco (i kdyz se nic nezapisuje a nic na nej nepristupuju zase spusti ... ze by uskali SW raid mdam ?

EDIT2 : nejaky tip na automatickou zalohu treba 1x za tyden cele SD karty do nejakeho img (aby pak sla jednoduse obnovi ? ) samozrejme bez GUI aby bezel i s vyplym lxde

EDIT3 : pokud by to nekoho zajimalo nasel jsem postup jak zalohovat sd kartu pomoci skriptu ... vypada to ze zatim jede ok
https://pimylifeup.com/backup-raspberry-pi/

Edit 4: tak už se uspava ... zadal jsem udaje přímo do konfigu po startu a po par rebootech(udělených z jiných duvodu) se disky uspávaji.

Finisuju:-) ... už jen zálohy z telefonu na smb a sync s onedrive a můžu shodit lxde a nechat běžet jen kodi .

Btw jsem překvapen kolik výkonů rpi4 ma ... zatím se nezda ze by potřeboval přetaktovat!
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » ned 09. úno 2020 23:14:50

Hm další drobný zasek ... jak změnit chování powerbuttonu na ir dálkovém ovladači... pri podrzeni mi vypne rpi jak tomu zabránit?
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » ned 16. úno 2020 23:26:28

Tak jsem par dni nemel cas.
Ale pokud by nekdo resil stejny problem tak reseni je pomerne jednoduche.
Staci editovat /etc/systemd/logind.conf a povolit funkci s parametrem "HandlePowerKey=ignore"
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » úte 25. úno 2020 22:19:05

Tak jsem asi vyresil vsechny softwarove problemy. Pozorovani pro nekoho kdo by se chtel vydat podobnou cestou.

Na beh SW RAID , s SMB NAS , a KODI bohate staci 2GB model ... i kdyz pridelim grafice 512MB (pod cca 350Mb se seka KODI na raspbianu a chci trochu rezervu) stale je spousta volne ram (cca 2.5-3gb).

Doporucene napajeni vyrobce je kravina ... 3A ? naco ... pres USB na Rpi jde stejne max 1.2A ... a dle mych mereni pokud jsou disky napajeny externe a na Rpi je napojen jen TV HAT , Ir prijmac ovladace , prijmac mysi , a ventilator 120x120 bezici na 5V tak se ani pri zatezi nedostane odber z 5V vetve zdroje pres 2A ! .. vetsinou se bohybuje kolem 1A !
Ale kvuli problemum se startem (spatna synchronizace dvou zdroju) doporucuji napajet s jedne nabijecky s vice vystupy ...
Ja kvuli startovacimu odberu disku 2A ... objednal nabijecku s vice USB porty , max 2.5A (dle testu) na jedno USB a kombinovany lehce pres 4A .

btw nyni bezi slozeny ve starych kostkach z chevy :-D ... velikost cca 150x150x150mm

Ale jiz jsem zacal konstruovat case z hliniku.... a zatim jsem se zastavil na 150x150x75mm pri tloustce sten a vika 3mm a spodni desky 4mm (ale ventilator bude 60x60x20) a mozna jeste zmensim ... bo mam vevnitr par hluchych mist (bude integrovany i budouci napajeci zdroj)
Pro info pokud bude zajem pozdeji nahodim screeny case az budu mit dodelano (konstrukcne .. vyroba zacne nejdrive za mesic az prijde zdroj a chlazeni Rpi) ...

Jo a pretaktovani taky neni nutne ... vykonu to ma vice nez dost a nejnarocnejsi co jsem zatim nalozil bylo nahravani poradu z TV , zaroven sledovani youtube a kopirovani dat do raidu z SD karty a pres sit z notebooku ... pri tomto zatizeni byla teplota procesoru bez jakehokoliv pasivniho chladice max 65°C.
Uživatelský avatar
Victor
Příspěvky: 44
Registrován: stř 22. led 2020 20:19:59
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od Victor » stř 26. úno 2020 9:38:23

Holý čip při takovém zatížení jen 65°C? :o Mám pasiv 28x28x11, běží mi jen Kodi, nic na něm nedělám a teplota 67°C. :? Asi máš štěstí na dobrý kus.
Raspberry Pi 400 - Raspbian 11 (bullseye) & PiMIGA 3.0
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » stř 26. úno 2020 10:52:14

CyberDeath píše:
úte 25. úno 2020 22:19:05
Tak jsem asi vyresil vsechny softwarove problemy. Pozorovani pro nekoho kdo by se chtel vydat podobnou cestou.

Na beh SW RAID , s SMB NAS , a KODI bohate staci 2GB model ... i kdyz pridelim grafice 512MB (pod cca 350Mb se seka KODI na raspbianu a chci trochu rezervu) stale je spousta volne ram (cca 2.5-3gb).

Doporucene napajeni vyrobce je kravina ... 3A ? naco ... pres USB na Rpi jde stejne max 1.2A ... a dle mych mereni pokud jsou disky napajeny externe a na Rpi je napojen jen TV HAT , Ir prijmac ovladace , prijmac mysi , a ventilator 120x120 bezici na 5V tak se ani pri zatezi nedostane odber z 5V vetve zdroje pres 2A ! .. vetsinou se bohybuje kolem 1A !
Ale kvuli problemum se startem (spatna synchronizace dvou zdroju) doporucuji napajet s jedne nabijecky s vice vystupy ...
Ja kvuli startovacimu odberu disku 2A ... objednal nabijecku s vice USB porty , max 2.5A (dle testu) na jedno USB a kombinovany lehce pres 4A .

btw nyni bezi slozeny ve starych kostkach z chevy :-D ... velikost cca 150x150x150mm

Ale jiz jsem zacal konstruovat case z hliniku.... a zatim jsem se zastavil na 150x150x75mm pri tloustce sten a vika 3mm a spodni desky 4mm (ale ventilator bude 60x60x20) a mozna jeste zmensim ... bo mam vevnitr par hluchych mist (bude integrovany i budouci napajeci zdroj)
Pro info pokud bude zajem pozdeji nahodim screeny case az budu mit dodelano (konstrukcne .. vyroba zacne nejdrive za mesic az prijde zdroj a chlazeni Rpi) ...

Jo a pretaktovani taky neni nutne ... vykonu to ma vice nez dost a nejnarocnejsi co jsem zatim nalozil bylo nahravani poradu z TV , zaroven sledovani youtube a kopirovani dat do raidu z SD karty a pres sit z notebooku ... pri tomto zatizeni byla teplota procesoru bez jakehokoliv pasivniho chladice max 65°C.
Synchronizace zdrojů? Něco mi uniká? :) Stačí přece jen propojit zem. Při sledování TV s pasivním chladičem mám okolo:

Kód: Vybrat vše

LibreELEC:~ # cat /sys/class/thermal/thermal_zone*/temp
48686
Na stream serveru 2x USB tuner 1xTV HAT RPi 3B bez chladiče mám

Kód: Vybrat vše

tvheadend:~ # cat /sys/class/thermal/thermal_zone*/temp
66604
Mám to vše v instalační krabici, aktuálně čekám na větrák který dám na bok krabice a na RPi dám nějaké malé pasivy.
Vypadá to takto https://photos.app.goo.gl/zRPzwkqpo3Us9eox5
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » čtv 27. úno 2020 7:23:52

No je sice bez chalice ale hned nad nim je 120mm vetrak na 5V který taha vzduch ven …

V budoucnu bude na Rpi tohle
https://rpishop.cz/pasivni/1901-chladic ... cerna.html
ale objednal jsem z ciny za 200,- bo zde nebyl skladem.

Muj navrh zatím vypada takle … zatím jde jen o rozmisteni ve skrini … vystupy a vzpery atd jsem zacal teprve modelovat. Takove ty dlouhe tycky z ruznych prvku jsou delky kabelu a minimalni delka kde je bezpecne zalomim :-D (a presmeruji jinym smerem)
HDMI bude přes kratky prodluzovaci konektor … a napajeci zdroj je v pravo dole vedel RPI pod USB hubem.

Obrázek

Na monitorovani teploty mam maly skript v pythonu který mi bud do vystupu konzole loguje v dany interval teplotu nebo do textového souboru ..

Synchronizace zdroju … mam jednu nabíječku s QC3 která i bez protokolu pusti dle mereni 2A … a jednu od Oneplus 3 (az 4A ale realne se bohybuje nad 2) no a ta Oneplus ma nabeh … tzn .. když s ni napajim RPI tak po fyzickem vypnu zapnuti elektriky na zásuvce tak ma nabeh a RPI často nenaskoci (zustane viset) no a když snim napajim disky tak a druhou RPI tak sice většinou naskoci OK … ale pokud udelam restart … tak stejne zustane viset … musim fyzicky vytahnout kabely z nabijecek a zasunout .. coz sice není az takovy problém při 24/7 ale sem tam musim pocitat s výpadkem proudu .. nebo restartem RPI kvůli aktualizaci.
No a pokud bych tyto nabíječky integroval dovnitř tak fyzicke vytazeni kabelu mezi RPI a nabíječkou je problém ze :-D
Proto bude vevnitř jedna nabíječka s vetsim vykonem :-D


BTW : LibreELEC vs Rasbian s KODI … myslim si ze Rasbian je lepsi moznost … když jsem testoval oba … rasbian ma vetsi konfigurovatelnost a i když za to nedam ruku do ohne řekl bych ze spravne konfigurovany rasbian s KODI dokaze lepe pracovat se svými zdroji (hlavne pokud na nem bezi vice věci) … taky myslim ze LibreELEC nemá update EEPROM .. když si prectes changelog tak je tam spousta věci od puvodni verze predelana … a v aktuálním rasbianu … uz nemusíš delat ani rucne (jestli jsem to pochopil spravne ) ale při vydani stable eeprom je updatovana při full-upgrade (protože nastroje jsou jiz v systemu oproti navodu na oficinalnim webu kde se musí doinstalovat) (taky vychazim z toho ze po instalaci rasbian jeho full-upgrade a naslednem pokusu o rucni update EEPROM mi bylo nahlaseno ze jiz mam aktualni verzi)
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » čtv 27. úno 2020 16:06:02

"chytré nabíječky" - to mě vůbec nenapadlo ... aktuálně vyšla nová revize RPi, která opravuje bug, který se u těchto nabíječek projevoval. Šlo o to, že nabíječka snížila průtok, protože si myslela, že je na druhé straně audio zařízení https://www.tomshardware.com/news/raspb ... b-c-update
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » čtv 27. úno 2020 19:11:44

Jo nova revize me moc nezajima ... kvůli oprave drobného problému ovlivňující jen znackove kabely nebudu menit. ( ja budu napajet kratkym 150mm dlouhym kabelem) a znackovy jsem v tehle délce nevidel.

Btw diky nizkym teplotam zvažuji montaz pres chladič a teplovodivou pasku primo na skrin (bude z hliniku takze teplo rozvede :-) ) a skrin bez vetraku.
Uživatelský avatar
jiri.tusla
Příspěvky: 75
Registrován: ned 08. zář 2019 15:45:09
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 19 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od jiri.tusla » čtv 27. úno 2020 21:20:33

CyberDeath píše:
čtv 27. úno 2020 7:23:52
...to nedam ruku do ohne řekl bych ze spravne konfigurovany rasbian s KODI dokaze lepe pracovat se svými zdroji (hlavne pokud na nem bezi vice věci) … taky myslim ze LibreELEC nemá update EEPROM .. když si prectes changelog tak je tam spousta věci od puvodni verze predelana … a v aktuálním rasbianu … uz
...
Má. Jen to je zakletý kdesi v nastavení systému.
Nastavení -> LibreELEC -> Aktualizace
A tam jsou dva zapínače a u obou jsou čísla verzí.
Dej člověku rybu a nebude mít hlad jeden den.
Nauč jej chytat ryby a bude celý den sedět na pramici a chlastat pivo.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » pon 02. bře 2020 19:28:29

Hm tak po zacatku zalohovani mych zarizeni doma (telefony atd) jsem zistil ze muj router archer c60 je asi po smrti protoze upload s telefonu pres wifi (raspberry je pripojen pres kabel) je tak do 3Mb/s coz je brutus.

Myslis ze rohle pobezi na rpi ?
https://www.mironet.cz/netis-wf2190-min ... +dp311313/

Ze bych s rpi udelal i Wifi AP ... a rpi pichl primo na net ?
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od PetrSmetana » pon 02. bře 2020 20:49:04

Naposledy upravil(a) PetrSmetana dne úte 03. bře 2020 13:24:07, celkem upraveno 2 x.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
CyberDeath
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 30. led 2020 21:36:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Rpi 4 + TV HAT + NAS

Příspěvek od CyberDeath » pon 02. bře 2020 21:15:03

Ne ... vykonu to ma dost s jeste muzu pretaktovat ... :-) ... usb3 ma taky jaks takz propustnost a teoretiky zvládne wifi prijem dat a zapis do raidu ...

Ja nad tim přemýšlel uz puvodne, ale mel jsem strach s nedostatku výkonu a pri wifi na rpi bych jeste v dome musel umustit jeden wifi repeater.

Akorát u teto konkretni wifi me odrazuje nutnost kompilovat kernel a jeste jsem nenasel jestli podpotuje AP mode.
Odpovědět