RTC zapnuti

Odpovědět
marvvincz
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. zář 2019 10:00:42
Dostal poděkování: 1 poděkování

RTC zapnuti

Příspěvek od marvvincz » úte 03. zář 2019 10:38:47

Ahoj, uplne nevidim do architektury RPi,tak se zeptam. Kydz si poridim RPi 4 a k tomu RTC modul, budu moci nejakym zpusobem nastavit zapinani v urcite casy? Predem diky za rady
Uživatelský avatar
Skalgrin
Příspěvky: 49
Registrován: stř 31. črc 2019 9:00:00
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od Skalgrin » úte 03. zář 2019 12:18:35

marvvincz píše:
úte 03. zář 2019 10:38:47
Ahoj, uplne nevidim do architektury RPi,tak se zeptam. Kydz si poridim RPi 4 a k tomu RTC modul, budu moci nejakym zpusobem nastavit zapinani v urcite casy? Predem diky za rady
Nevím ohledně RTC modulu, ale kamarád má tohle řešeno "na koleně" s pomocí kvalitní časované zásuvky. Pi se zapne při sepnutí zásuvky, připojí se na síť a synchronizuje čas - a je nastavené skriptem aby se samo vypnulo s nějakou rezervou (nepamatuji si jestli 15 nebo 30 minut) před vypnutím časované zásuvky.

Je to sice takové prasácké a vyžaduje časovanou zásuvku, která se během pár dní nerozejde o X hodin - ale ve výsledku je to možná levnější a rychlejší řešení - samozřejmě záleží na dalším využití Pi v době aktivity.

EDIT: Dodatečně jsem si uvědomil, že ta jeho zásuvka má asi RTC modul sama v sobě, protože mi tvrdil, že se mu nerozhodí ani když vypnou proud... takže si tou elegantností oproti RTC nejsem už tolik jist ¯\_(ツ)_/¯

Mohu se ze zvědavosti (a snad i za ostatní) zeptat, co bude v časy zapojenosti Pi dělat, respektive o jaký projekt jde v celkovém pohledu?
marvvincz
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. zář 2019 10:00:42
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od marvvincz » úte 03. zář 2019 13:08:43

jo jo, nad zasuvkou jsem taky premyslel, je to v klidu reseni, zasuvka v ramci chytre domacnosti se casove nerozhodi a da se dobre programovat, ten RTC modul jsem chtel vedet spis ze zvedavosti, bylo by to levnejsi a jsem hracicka :) ve vysledku to za cas stejne nebudu potrebovat a pobezi to nonstop ...
no a RPi zatim nebude delat celkem nic, zatim bych to projektem nenazyval ;) rodice maji od gogenu nejaky fotoramecek, kam jim pres aplikaci muzeme posilat foto vnoucat a tak, celkem "uzitecne" zarizeni :) pro zacatek bude tedy RPi jen takovy chytrejsi fotoramecek, rano se zapne, uvidim predpoved pocasi, udalosti a poznamky v kalendari na co nezapomenout, potom se vypne a probudi odpoledne, to pobezi jen jako fotoramcek(idelane synchronizovat nejakou slozku treba s google diskem nebo necim takovym, aby se dali spravovat fotografie odkudkoliv), no a az tohle projde, tak se v tom zacnu vic rejpat a uvidim, jak to pujde pujde pres homebridge propojit s homekitem, takze k tomu pribude takove male ovladaci centrum homekitu, nemusi clovek brat do ruky telefon, ale kdyz jde kolem, tak tam jen neco tukne :) no a uvidime co dal ... s jidlem roste chut :)
Uživatelský avatar
Skalgrin
Příspěvky: 49
Registrován: stř 31. črc 2019 9:00:00
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od Skalgrin » stř 04. zář 2019 7:33:31

marvvincz píše:
úte 03. zář 2019 13:08:43
(...) rodice maji od gogenu nejaky fotoramecek, kam jim pres aplikaci muzeme posilat foto vnoucat a tak, celkem "uzitecne" zarizeni (...)
Vzhledem k tomu, že Vánoce se blíží a studnice nápadů na obdarování rodiny je stále vyschlá... je dost možné, že dary pro prarodiče a praprarodiče našich ratolestí budou vyřešeny velmi moderně, ale také hlavně jednoduše. Já věděl že se na ten projekt vyplatí zeptat :-)
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od BigSandy » stř 04. zář 2019 12:25:46

I když jsem neměl čas to zjišťovat, vždy když něco s raspi dělám, tak jedno oko vždy koukne na ty 2 dírky Breakout run.
I když run znamená spustit, už par čipku na netu tvrdilo že slouží pro reset.
Jak je to tedy?
Proč tam pánové nedopájeli ty piny?
Co kdybych si je tam dopájel?
Když mam raspi v záruce a náhodou by se za par měsíců posmolilo?
Co by na to asi řekli v rpishop.cz při reklamaci ?
Uživatelský avatar
Skalgrin
Příspěvky: 49
Registrován: stř 31. črc 2019 9:00:00
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od Skalgrin » stř 04. zář 2019 12:51:29

BigSandy píše:
stř 04. zář 2019 12:25:46
I když jsem neměl čas to zjišťovat, vždy když něco s raspi dělám, tak jedno oko vždy koukne na ty 2 dírky Breakout run.
I když run znamená spustit, už par čipku na netu tvrdilo že slouží pro reset.
Jak je to tedy?
Imho (ale netestováno) jsem to vždy chápal tak, že pokud Pi běží je to reset, ale pokud je jen napájené (tzn proběhl shutdown) tak zafunguje spuštěním.

A se zárukou... no podle mě pokud by závada prokazatelně nesouvisela s napájením breakout pinů, pak si myslím že by neměl být problém (afaik se Pi stejně neopravují, ale mění) - ale to je jen domněnka stavěná na základě toho, že u Pi se s pájením počítá (viz Zero).

Přímý dotaz na rpishop by to měl imho objasnit (komunikace byla vždy dobrá, alespoň co se mne týká).
Uživatelský avatar
Scotty
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 30. kvě 2019 11:11:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od Scotty » stř 04. zář 2019 13:17:05

BigSandy píše:
stř 04. zář 2019 12:25:46
Co kdybych si je tam dopájel?
Když mam raspi v záruce a náhodou by se za par měsíců posmolilo?
Co by na to asi řekli v rpishop.cz při reklamaci ?
Raspberry Pi s připájeným RUN headerem běžně reklamujeme.
“You can’t mix matter and anti-matter cold!”
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: RTC zapnuti

Příspěvek od BigSandy » stř 04. zář 2019 14:38:56

Tak to bych tedy spíše řešil to zapínaní přes ESP-01 než tu časovou zásuvku.
https://www.aliexpress.com/item/32948060489.html
Připojit to do routru.
Přesný čas si to umí zjistit z internetu.
Pokud má někdo veřejnou, kdykoliv si muže raspi zapnou odkudkoliv.
A muže se s tým komunikovat i přes ser.port.
Odpovědět