Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Odpovědět
Sipedo
Příspěvky: 4
Registrován: ned 24. lis 2019 18:19:13

Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od Sipedo » ned 24. lis 2019 20:24:01

Dobrý den, mám RPi 4B, 4GB RAM s originálním napájecím zdrojem (https://rpishop.cz/zdroje/1595-OFI045.html), připojené prostřednictvím microHDMI-HDMI kabelu (https://rpishop.cz/kabely/1616-hdmi-mic ... na-1m.html) a nějaké HDMI-DVI redukce ke staršímu monitoru Dell 1908FPt. Tato sestava nějaký čas fungovala OK, i když jsem si začal všímat toho, že při zapnutí stolní lampičky (nebo i nějakého jiného spotřebiče), připojeného do stejné 230V zásuvky, monitor na několik sekund zhasnul (jako by přestal dostávat signál) a pak se opět rozsvítil. Nyní mi tato sestava přestala fungovat úplně, monitor stále hlásí, že nedostává žádný signál. S jiným, novějším, monitorem (BenQ GW2270H) a bez HDMI-DVI redukce mi RPi 4B zatím funguje, i když závada s jeho zhasínáním se zde projevuje také. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Myslíte si, že to může být důvodem k reklamaci? Se starší verzí RPi 3 jsem žádné takovéto potíže neměl. Předem děkuji za každou reakci. Šipedo.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od PetrSmetana » ned 24. lis 2019 21:19:56

Ten dell se takto chová jen s RPi, nebo i s jiným PC? Pokud ta lampička má zářivku se startérem/budičem, tak ty do sítě pouští vždycky neplechu. Spíš bych pak řešil napájení monitoru.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
Sipedo
Příspěvky: 4
Registrován: ned 24. lis 2019 18:19:13

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od Sipedo » pon 25. lis 2019 18:50:43

Dobrý večer. Vyzkoušel jsem monitor Dell 1908FPt s jiným (standardním, stolním) PC a v tomto případě monitor fungoval OK, i když jsem zapínal a vypínal lampičku (se zářivkou a startérem). Zkoušel jsem RPi 4B ještě s jinými monitory a s některými mi nezobrazuje vůbec nic (např. Dell 1908FPt) a s jinými (např. BenQ GW2270H) sice funguje, ale rozsvícení lampičky způsobí několikasekundové zhasnutí monitoru. Zítra (snad) budu mít jiný HDMI kabel a tak to vyzkouším ještě s ním. Pokud výměna HDMI kabelu nepomůže, nezbude mi asi nic jiného, než RPi 4B reklamovat. Zdroj jsem zkoušel také jiný (sice trochu slabší), ale chování bylo víceméně stejné. Šipedo.
Uživatelský avatar
PetrSmetana
Příspěvky: 310
Registrován: pon 22. črc 2019 9:06:45
Bydliště: Mnich
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od PetrSmetana » pon 25. lis 2019 19:19:32

Pokud vám monitor jinde jde, tak se bez hlubší diagnozy dál nedostaneme. Nový kabel může a nemusí pomoct. Chtělo by to předně prověřit/proměřit HDMI signálovou část RPi i monitoru. Vše to ukazuje na problém v komunikaci mezi těmito zařízeními. Otázkou je, na kterém je vlastně problém.

Rušení ze startéru vám skrze zdroj RPi proteče, skrze spínaný zdroj v PC nikoliv. Zarušení můžete vidět třeba na oscilloskopu. To je jedna věc.

Druhá věc je pak to, že na některém monitoru nefunguje vůbec. To může mít mechanické příčiny - vyběhaný konektor, chyby hw - nestabilní zdroj monitoru (kondenzátory), případně vyhřáté další součástky, chyba na straně výstupu grafiky na RPi (bude se lišit výstup oproti specifikaci HDMI) ... do soudů se pouštět bez hlubší diagnostiky nemohu. Zkuste výměnu případně výměnu (na rpishop.cz jsou velmi ochotní), ale pokud to nepomůže, tak to bude monitorem.
Modré z nebe na počkání, zázraky do dvou dnů.
jidole
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 28. lis 2019 14:53:09

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od jidole » čtv 28. lis 2019 14:56:16

Mám podobný problém. Nahodilé zhasínání 1/ monitoru, 2/ TV. A také nenahodilé, při používání myši připojené k RPI, scrolování po stránce atd.
Problikávání obrazu, více či méně znatelné artefakty (zelené, modré tečky)
Mám dva nové kusy, oba se chovají úplně stejně (má dva RPI 4 4GB, 2x napájení originál, 2x HDMI originál).
Na monitoru a TV můžu přes HDMI bez problému provozovat 3 různé NTB, XBOX, Android TV.
Chci ještě zkusit jiný HDMI, když to problém nevyřeší, budu reklamovat.
Sipedo
Příspěvky: 4
Registrován: ned 24. lis 2019 18:19:13

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od Sipedo » sob 30. lis 2019 15:31:35

Tak to jsem rád, že už v tom nejsem mám. Výměna HDMI kabelu nepomohla. Pokud zrovna RPi 4B s nějakým monitorem náhodou funguje, tak bílé tečky v obraze jsem už viděl také. Nezbývá mi, než zkusit reklamaci.
Sipedo
Příspěvky: 4
Registrován: ned 24. lis 2019 18:19:13

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od Sipedo » ned 15. pro 2019 19:49:13

Tak jsem si konečně našel chvilku, abych sem napsal, jak to s mým RPi 4B nakonec dopadlo. RPi jsem vyreklamoval v RPishopu (reklamaci mi vyřídili do druhého dne, dostal jsem nové, nerozbalené RPi, klobouk dolů a obrovská pochvala). Po reklamaci nové RPi s monitorem Dell 1908FPt fungovalo, ale závada se zhasínáním monitoru při zapnutí stolní lampičky (nebo i nějakého jiného spotřebiče) se projevovala stále. Závadu se nakonec podařilo odstranit výměnou microHDMI-HDMI kabelu (https://rpishop.cz/kabely/1616-hdmi-mic ... na-1m.html) za microHDMI-HDMI redukci (https://rpishop.cz/redukce/1609-hdmi-mi ... cerna.html) a nějaký starší DVI kabel s nějakou starší HDMI-DVI redukcí. Poté jsem již žádné zhasínání monitoru při zapnutí nějakého elektrického spotřebiče nepozoroval a dodnes nepozoruji. RPi funguje s monitorem Dell 1908FPt správně. Jediné (laické) vysvětlení, které k tomu všemu nakonec mám je, že vadný microHDMI-HDMI kabel (https://rpishop.cz/kabely/1616-hdmi-mic ... na-1m.html) možná nakonec způsobil postupné zničení mého původního RPi. Kabel ale již reklamovat nebudu. Kdyby ale někdo měl podobné potíže jako já, tak bych mu v první řadě doporučil vyměnit HDMI kabel dříve, než dojde k poškození RPi. Šipedo.
BigSandy
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. srp 2019 8:07:32
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 12 poděkování

Re: Občasné zhasínání monitoru, připojeného k RPi 4B.

Příspěvek od BigSandy » ned 15. pro 2019 20:18:31

Jsem před pul rokem řešil problémy s PC s win 10.
Začal se mi sám od sebe restartovat, někdy při spuštění modra smrt.
Poodpojoval jsem co se dalo, vyměnil trafo a nepomohlo.
Odvezl do práce a fungoval.
Tak jsem natáhl doma podložku přímo z rozvaděče a počítač ok.
Tak jsem zjistil, že jsem měl v zásuvce u PC studený spoj, a když manželka spustila další spotřebič připojený do stejného rozvodu, začaly byt problémy.

Vím že to je mimo téma ale třeba za to nemůže raspi nebo převodnik.
Někdy postači třeba jen pokles napěti v siti.
Odpovědět